Parametrics
RC1206JR-07560KL absolute maximum ratings: (1)Operating Temperature Range: –55℃ to +155℃; (2)Maximum Working Voltage: 200 V; (3)Maximum Overload Voltage: 400 V; (4)Dielectric Withstanding Voltage: 500 V; (5)Resistance Range 5% (E24): 1 Ω to 22 MΩ; (6)Resistance Range 1% (E96): 1 Ω to 10 MΩ; (7)Resistance Range Zero Ohm Jumper: < 0.05 Ω; (8)Temperature Coefficient 10 Ω < R ≤ 10 MΩ: ±100 ppm/℃; (9)Temperature Coefficient R ≤ 10 Ω; R > 10 MΩ: ±200 ppm/℃; (10)Jumper Criteria Rated Current: 2.0 A; (11)Jumper Criteria Maximum Current: 10.0 A.
Features
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 RC1206JR-07560KL |
 Yageo |
 Thick Film Resistors - SMD 560K OHM 5% |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||||
 RC12 |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 RC1200KB |
 Kamaya |
 Carbon Composition Resistors 20ohms 10% |
 RC1201KB |
 Kamaya |
 Carbon Composition Resistors 200ohms 10% |
 Negotiable |
 RC120203 |
 CASING FOR 12 KEY KEYPAD REAR |
 Carbon Composition Resistors 2.0Kohms 10% |