The GRM188R60J475KE19D is a Hi-Cap Multilayer Ceramic Chip Capacitor.
Parametrics
GRM188R60J475KE19D absolute maximum ratings: (1)Capacitance: 4.7 μF; (2)Rated Voltage: DC 6.3V; (3)Capacitance Tolerance: ±10%.
Features
GRM188R60J475KE19D features: (1)Tin Plated Layer; (2)Dimensions (L × W): 1.6 × 0.8mm; (3)EIA: 0603; (4)Dimension (T): 0.8mm; (5)Public STD Code: X5R; (6)Reference Temperature: 25℃; (7)Temperature Range: –55 to 85℃; (8)Capacitance Change or Temperature Coefficient: ±15%; (9)Operating Temperature Range: –55 to 85℃; (10)Rated Voltage: DC6.3V; (11)Capacitance: 475 pF; (12)Capacitance Tolerance: ±10%.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 GRM188R60J475KE19D |
 Murata |
 Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0603 4.7uF 6.3volts X5R 10% |
 Data Sheet |
Quantity | ||||||||||||
 GRM1.1160.013 |
 Schurter |
 AC Power Entry Modules 2-P SWITCH SNAP-IN |
 Data Sheet |
 GRM1.1161.023 |
 Schurter |
 AC Power Entry Modules 2-P SWITCH 115/230 |
 AC Power Entry Modules 2-P SW + FH SNAP-IN |
 AC Power Entry Modules 2-P SW + FH 115/230 |
 Orion Fans |
 Fan Cords & Accessories Fan Filter 120mm 30 Pores Media Black |
 Orion Fans |
 Fan Cords & Accessories Fan Filter 120mm 45 Pores Media Black |